Środa – 29.09, 19:30, Kino Nowe Horyzonty

Otwierająca 9. edycję MIASTOmovie dyskusja towarzysząca dokumentowi o kulisach powstawania kopenhaskiej spalarni śmieci, pomieści w sobie większość ważnych dla nas przy PRZESILENIU wątków.

Pochylimy się nad przyszłością gospodarki obiegu zamkniętego w architekturze, projektowania z umiarem czasów katastrofy klimatycznej i innych katastrof, a także projektowaniu budynków użyteczności publicznej prawdziwie przyjaznych środowisku.

W gronie praktyków/czek i teoretyków/czek projektowania z umiarem i poszanowaniem dla środowiska, ograniczenia działalności człowieka, moderująca dyskusję Marta Czyż w nawiązaniu do filmowej ikony, porozmawia o palących wyzwaniach dla architektów i architektek naszych czasów.

Zastanowimy się też nad umiarem, który faktycznie jest w zasięgu ręki, pozwala na gospodarowanie lokalnymi zasobami i tworzenie małych enklaw dla nas, ale i fauny oraz flory w dużych miastach. Sięgniemy też do idei „dewzrostu” przekładanej na architekturę i urbanistykę.

Moderacja:

Marta Czyż

historyczka sztuki, dziennikarka, specjalistka ds. Public Relations. Od dekady związana z Muzeum Architektury we Wrocławiu, gdzie odpowiada za kontakty z mediami, kreowanie wizerunku instytucji oraz plan promocji wydarzeń i publikacji. Autorka artykułów dla m.in. Gazety Wyborczej Wrocław, magazynu artystycznego Format, portalu Kreatywny Wrocław i magazynu Wroclife, w którym prowadzi cykl Wrocławskie ARCHistorie. Kuratorka wystaw, koordynatorka projektów kulturalnych i edukacyjnych. Od kilkunastu lat aktywnie działa na rzecz zwierząt – jest inspektorką ds. ochrony zwierząt i wolontariuszką wrocławskiej Fundacji Dwa Plus Cztery.

Goście:

Małgorzata Kuciewicz

współtworzy CENTRALĘ, warszawskie studio proponujące możliwe scenariusze przyszłości (centrala.net.pl). Ich projekty dotyczą miejskich mokradeł, hydrobotaniki, zanikających fenomenów atmosferycznych oraz przestrzeni wychodzenia z komfortu. “Amplifikacja natury” Centrali prezentowana była w 2018 na Biennale w Wenecji, “Dom odziany” reprezentował Polskę podczas London Design Biennale 2021, a koncepcja “Meteopolis – miasto mikroklimatów” wygrała ostatni konkurs Futuwawa.

Paweł Jaworski

filozof i urbanista, twórca autorskiej metody urbanistyki eksperymentalnej łączącej badania, projektowanie i partycypację. Od 2017 roku przygotowuje projekty przemiany przestrzeni publicznych w różnych miastach w Polsce poprzez testowanie zagospodarowania tymczasowego. Obecnie zajmuje się przekształceniami Starego Miasta i ulic śródmiejskich w Szczecinie, współtworzy plan mobilności dla Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej i wspiera Instytut Goethego w Kijowie we wdrażaniu nowych rozwiązań urbanistycznych w Ukrainie.

Robert Skrzypczyński

pracownik naukowy Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego i doktorant Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. W swojej pracy badawczej zajmuje się przede wszystkim koncepcją dewzrostu, a w szczególności modelami zaopatrzenia jednostek osadniczych w podstawowe dobra – żywność, wodę, energię – w sposób, który pogodziłby dobrobyt społeczny ze znaczącym ograniczeniem zużycia zasobów. Autor i współautor publikacji naukowych i popularnonaukowych, współtwórca strony www.postwzrost.pl oraz współorganizator seminariów i konferencji o tematyce post/dewzrostowej.

Dyskusja odbędzie się po projekcji filmu „Making a mountain”