Niedziela – 02.10, 13:00, Dom Studencki Base Camp, ul. Sienkiewicza 22

Konkurs Urban View to jedno z wydarzeń poznańskiego festiwalu Short Waves.

Biorą w nim udział krótkie metraże z całego świata, poświęconego architekturze, zagadnieniom związanym z designem i przestrzenią miejską. We Wrocławiu zobaczymy najlepsze tytułu z tego konkursu, nawiązujące do tegorocznego hasła MIASTOmovie.

Zapisz się na pokaz filmów Urban View

Selekcja programu: Adrianna Skórnicka

  1. Sun Surface, reżyseria: Vincent Ceraudo, Benjamin Ramirez Perez / Francja 2021 / 16’

Dokument poetycko obraca się wokół zasad przepływu energii, kwestii nadmiaru, przyspieszenia gospodarki, wstrząsu klimatycznego, ale też kina jako urządzenia energetycznego, jego zdolności do przekładania zasad rzeczywistości czy uchwycenia tej części fikcji, która emanuje z rzeczywistości.

  1. Minimal Sway While Starting My Way Up, reżyseria: Stéphanie Lagarde / Holandia 2021 / 15’

Podczas gdy inteligentna winda odkrywa świat, poznajemy niewidoczne gołym okiem połączenia między ekstremalnymi wysokościami – bardzo wysoką wieżą, obiektem spekulacyjnym i symbolem społecznej, kulturowej i ekonomicznej dominacji – oraz ekstremalnymi głębokościami – kopalnią głębinową, miejscem wydobywania bogactw naturalnych i kolonialnej eksploatacji.

  1. ExpoFilm (this film is my memory), reżyseria: Penny McCann / Kanada 2020 / 10’

Wykorzystując anonimowe domowe nagrania z Expo ‘67 w Montrealu, artysta postanawia odtworzyć pamięć, która być może nigdy nie istniała. Techniki manipulacji celuloidami i zaniku dźwięku łączą się, by przekształcić mityczny krajobraz w wysublimowaną przestrzeń zdezintegrowanej pamięci.

  1. Neon Phantom, reżyseria: Leonardo Martinelli / Brazylia 2021 / 20’

João jest dostawcą, który marzy o motocyklu. Powiedziano mu, że wszystko będzie jak w musicalu.

  1. Daedalus, reżyseria: Devis Venturelli / Włochy 2021 / 12’

Dedal to imię mitycznego architekta, któremu przypisywany jest Labirynt w Knossos na Krecie, który był tak skomplikowany, że potwór zwany Minotaurem nie mógł się z niego wydostać. „Daedalus” to symboliczna podróż wijąca się po drogach jako infrastrukturalnych nie-miejscach.

Łącznie czas trwania: 73’