Piątek – 01.10, 21:00, Recepcja

Short Waves Festival wraz z wybranymi dokumentami z sekcji konkursowej „Urban View”, po raz kolejny zagości na MIASTOmovie.

Tym razem architektura, miasto i relacje między mieszkańcami/kami a przestrzenią nie były jedyną inspiracją dla twórców wyselekcjonowanych filmów krótkometrażowych. Pandemia stała się dla filmowców momentem, w którym przyglądają się miastu z perspektywy makro i mikro, analizując miejską rzeczywistość pod względem wzrastających nierówności ekonomicznych, alienacji życia społecznego w lockdownie, materialistycznego podejścia do badania tkanki miejskiej.

Nie zapominają jednak o osobistej perspektywie, w której człowiek odgrywa istotną rolę w zrozumieniu funkcjonowania życia miejskiego. Program nie ogranicza się również do jednego gatunku filmowego, ukazując wielość możliwości krótkiego metrażu, który w sposób intrygujący, ale także ironiczny czy wzruszający, jest w stanie przyjrzeć się naszym praktykom i życiu w mieście.

L’homme silencieux, reż. Nyima Cartier, Francja 2020, fabuła, 14’

Paris-La Défense, dzielnica biznesowa. Pierre patrzy przez okno z 17. piętra biurowca: na dole, kolega z pracy, który został zwolniony tego ranka siedzi sam na ławce w zimnie od wielu godzin. Dlaczego nie pójdzie do domu? Na szczycie biurowca, Pierre zastanawia się co robić.

Milano di Carta, reż. Gianmarco Donaggio, Włochy 2020, eksperyment, 7’

Film stara się zbadać potencjalny stan zawieszenia, w którym znalazło się zachodnie społeczeństwo. Za pomocą złożenia unikalnego urządzenia optycznego, artysta zgłębia mikroskopijny wymiar papieru billboardowego i wyświetla go z powrotem na otaczającą go przestrzeń miejską.

London Knowledge, reż. Max Colson, Wielka Brytania 2020, animacja/dokument, 11’

Londyńscy taksówkarze rozmyślają nad perspektywą samojezdnych samochodów i wspominają czasy gdy musieli nauczyć się całej sieci ulic miasta na pamięć by zakwalifikować się do swojej roli.

Enter Through the Balcony, reż. Roman Blazhan, Ukraina 2019, dokument, 26’

Enter Through the Balcony to dokument krótkometrażowy o ukraińskich prowizorycznych balkonach. Film bada fenomen balkonu jako małej formy architektonicznej. Jest to podróż przez dekady. Przygląda się balkonom oraz życiu ich właścicieli w różnych miastach na całej Ukrainie.

Bye Little Block!, reż. Eva Darabos, Hungary 2020, animacja, 8’

Młoda kobieta dowiaduje się, że niedługo będzie musiała wyprowadzić się z bloku, w którym mieszka. Jej łza przekształca się w betonowy monolit, gdy uderza w ziemię, ukazuje się panorama okolicy.

Czas: 66’

Zapowiedź: Aleksandra Ławska