Sobota – 16.09, 19:00, Pod Ciśnieniem, ul. Sudecka 96

We wrześniowy sobotni wieczór MIASTOmovie, SARP Wrocław, SARP Poznań i Centrum Otwarte zapraszają do filmowych odwiedzin domów mieszkańców i mieszkanki trzech miast: Berlina, Warszawy i Wrocławia.

Na dziedzińcu rewitalizowanego kompleksu szpitalnego przy ul. Sudeckiej, dziś funkcjonującego pod nazwą „Pod Ciśnieniem” rozsiądziemy się w leżakach, by posłuchać opowieści o oswajaniu nietypowych obiektów mieszkalnych i otaczającej ich przestrzeni przez bohaterów i bohaterki dokumentów z cyklu „Domokrążcy”.

Odkryjemy niedoskonałości budynków, projektowanych dla celów, które niekoniecznie okazały się trwałe po latach. Przedstawione na ekranie projekty i historie skomentuje jeden z koordynatorów cyklu – Jakub Głaz.

Pokaz rozpoczniemy od wrocławskiego akcentu. Po tzw. domu Igloo, zaprojektowanym na własny użytek w 1965 roku przez Witolda Lipińskiego, oprowadzi nas Zbigniew Maćków. Dowiemy się więcej o zmianach, które przez lata były wprowadzane przez architekta dla dostosowywania projektu do zachodzących w ciągu życia jego i rodziny zmian.

Następnie zajrzymy do kompleksu Domków Fińskich – drewnianych obiektów stojących do dziś, a projektowanych tuż po wojnie jako tymczasowe lokalizacje dla pracowników i pracownic Biura Odbudowy Stolicy. O fenomenie zielonej enklawy w centrum metropolii opowie zamieszkujący ją od początku Stefan Szczerbiński, do którego dołączyła po latach żona Antonina.

Na koniec przeniesiemy się do berlińskiej, wielokulturowej dzielnicy Neukoelln. O zamieszkiwaniu jednego z przedwojennych spółdzielczych kwartałów, charakterystycznych dla tej części miasta, opowie architekt Filip Wawrzyniak, zdradzając blaski i cienie rynku mieszkaniowego w niemieckiej stolicy.

Wydarzenie realizowane na terenie inwestycji OKRE Development: https://podcisnieniem.pl/

Wstęp wolny.