Niedziela – 01.10, 13:00, Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5

Zróbmy sobie budynek! Subiektywny przegląd modeli kooperatyw mieszkaniowych.

Partycypacja w projektowaniu przestrzennym, chociaż z różnym skutkiem, stała się już kilka lat temu codziennością urbanistów i urbanistek. Udział przyszłych mieszkańców i mieszkanek w projektowaniu i budowie samych budynków, został w naszym kraju niemal całkowicie wyparty przez deweloperów.

Przyjęta w marcu tego roku w Polsce ustawa regulująca model kooperatyw mieszkaniowych pozwala na myślenie o realnej zmianie tej sytuacji. W formule kooperatywy mieszkaniowej co najmniej 3 osoby fizyczne mogą podjąć się realizacji danej inwestycji mieszkaniowej. Co więcej mają szansę decydowania o kształcie projektu na każdym etapie przedsięwzięcia, począwszy od fazy projektowej, poprzez prace budowlane lub remontowe, na odbiorze kluczy do lokalu kończąc.

Architektka i badaczka Małgorzata Mader zajmuje się zagadnieniem kooperatyw mieszkaniowych oraz innych form partycypacji w tworzeniu własnych budynków wielorodzinnych. Podczas swojego wykładu opowie nam jak sprawdza się niderlandzki system, w którym kooperatywy od dawna skutecznie uczestniczą w procesach miastotwórczych. Od kilku miesięcy popularyzuje zagadnienie kooperatyw mieszkaniowych pod szyldem OknoNaKoop (oknonakoop.pl), a wnioski z obserwacji polskich realiów oraz refleksje z pierwszych miesięcy funkcjonowania ustawy zaprezentuje w czasie swojego wystąpienia.

Wydarzenie organizowane jest w ramach OPEN CALL

Wstęp wolny.