Piątek – 01.10, 19:30, Kino Nowe Horyzonty

Bohaterki i bohaterowie obrazu Adama Jamesa Smitha, wybierając jako miejsce do życia lub weekendowego pomieszkiwania, powstającą na obrzeżach Pekinu miejscowość na wzór miasteczka z amerykańskiego Dzikiego Zachodu, mają bardzo różne motywacje.

Łączy ich tęsknota do wspólnoty, której nie jest w stanie zapewnić anonimowa metropolia, a także chęć oddechu od głośnego i zanieczyszczonego Pekinu. Czy „Americaville”, bazując na amerykańskich wzorcach, będzie odpowiedzią na te potrzeby, receptą na zmęczenie wielkim miastem? Tu na pewno łatwiej jest stworzyć sąsiedzkie więzi czy wyhodować własne warzywa. Ale Chiny testują też wiele innych modeli podejrzanych na całym świecie – czy możliwe jest ich przeszczepienie na lokalną rzeczywistość? Jak zmienia się chińska tożsamość pod wpływem globalizacji i odzyskiwania przez kraj wiodącej pozycji na arenie międzynarodowej? I czy możliwy jest zapowiadany przez władze zwrot w stronę dekarbonizacji i zielonej gospodarki?

Spotkanie Adama Kruka z reżyserem oraz  sinologiem Maciejem Szatkowskim pozwoli nie tylko na poznanie genezy motywacji Chinek i Chińczyków, by zmienić dotychczasowy styl życia, lecz także szerszego kontekstu powstawania podobnych miast na rubieżach metropolii. Dowiemy się również więcej o kulisach powstawania obrazu.

Prowadzenie:

Adam Kruk

filmoznawca, krytyk filmowy, animator kultury. Publikuje m.in. w „Dwutygodniku”, „Kinie”, „Ekranach” i „Filmwebie”, za działalność publicystyczną wyróżniony Nagrodą im. Krzysztofa Mętraka (2012) i nominacją do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (2018). Wykładowca na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie prowadzi zajęcia z historii kina (m.in. włoskiego i chińskiego), kurator BRAVE Festival, DKF „Centrum” w Dolnośląskim Centrum Filmowym i projektu Polish Cinema for Beginners. Członek Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI, Wrocławskiej Fundacji Filmowej i Stowarzyszenia Dante Alighieri.

Goście:

Maciej Szatkowski

doktor, absolwent sinologii, kierownik Centrum Języka i Kultury Chińskiej UMK, zastępca dyrektora Instytutu Nauk o Kulturze na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego zainteresowania badawcze skupiają się na współczesnej literaturze i kulturze chińskiej, w szczególności na dramacie współczesnym.

Adam James Smith

dokumentalista, absolwent Uniwersytetu Stanforda. Jego filmy koncentrują się na doświadczeniach szybkich zmian w życiu. Pracuje jako producent, reżyser i montażysta. Oprócz tworzenia własnych filmów, pracował dla TED, Journal Sentinel, Rabbit Bandini Productions, Urzędu Spraw Publicznych Stanforda, Akademii Sztuk Pięknych i chińskiej Narodowej Akademii Malarstwa.

Dyskusja odbędzie się po projekcji filmu „Americaville”