Sobota – 28.09, 20:20, Kino Nowe Horyzonty
Z wciąż (mamy nadzieję) rozbrzmiewającymi w uszach dźwiękami i przebiegającymi przed oczami obrazami upadającego i odradzającego się Bejrutu, zastanowimy się nad lokalnym kontekstem – konstruowaniem historii polskich miast, które po II wojnie światowej musiały wymyślać się na nowo.
Dyskusję poprowadzi Aleksandra Stępień-Dąbrowska, badaczka architektury (zwłaszcza architektury transformacji systemowej), na co dzień pracująca w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki. Gościniami i gościem rozmowy będą osoby, które na różne sposoby i w wielorakich rolach – często płynnych, wymagających ciągłego dookreślania – starają się współtworzyć narracje o miastach.
Agata Gabiś jako historyczka architektury rekonstruuje realia odradzania się powojennego Wrocławia w nowych szatach, starając się łączyć działania na uczelni z aktywnością upowszechniającą. Patrycja Jastrzębska zaangażowana jest przede wszystkim w pracę popularyzatorską i animacyjną, czego rezultatem są m.in. fotograficzne Społeczne Archiwum Warszawy oraz architektoniczne mapy „Tu było, tu stało”, które dokumentują dynamiczne przemiany miasta. Krzysztof Mordyński, aktywny zarówno muzealniczo jak i naukowo, w swoich badaniach nad odbudową stolicy umiejętnie balansuje pomiędzy historycznymi konkretami a znaczeniem tego, co pozostało jedynie architektoniczno-urbanistyczną koncepcją, ideą. W trakcie spotkania poznamy kilka możliwych strategii opowiadania o dziedzictwie oraz problemy – także te całkiem przyziemne – z jakimi muszą się mierzyć osoby zajmujące się pamięcią miasta.