Czwartek – 30.09, 21:30, Kino Nowe Horyzonty

Domy ze słomy w Polsce? Oczywiście – i to całkiem niedaleko nas, bo na Dolnym Śląsku.

Dobre, trwałe budynki, które nie szkodzą ludziom i środowisku, wykorzystują materiały odnawialne, a przy tym nie wymagają skomplikowanych technologii i powstają przy użyciu drewna, słomy, konopii, gliny czy wapna, to nie pieśń przyszłości (ani przeszłości), a rzeczywistość wielu polskich projektantów i projektantek. Wszystko w duchu korzystania z odnawialnych źródeł energii, poszanowania dla środowiska, dobrej gospodarki odpadami.

O możliwościach budownictwa naturalnego w naszym kraju Katarzyna Roj z BWA Wrocław porozmawia z Magdaleną Górską, która jako eKodama wiele takich realizacji ma na swoim koncie. Dla wszystkich „świeżych” w temacie, a także praktyków projektowania w duchu budownictwa naturalnego.

Katarzyna Roj

kuratorka, redaktorka i autorka wielu tekstów oraz publikacji na temat kultury materialnej. Prowadzi program galerii Dizajn BWA Wrocław, w którym koncentruje się na upowszechnianiu zagadnień związanych z projektowaniem odpowiedzialnym społecznie, odpornością, nadkonsumpcją oraz wykorzystaniem narzędzi projektowych w procesach adaptacji do zmiany klimatu. Obecnie prowadzi w galerii długofalowy projekt Żyjnia, czyli przestrzeń społeczną i edukacyjną galerii, która w czasie wolnym od zajęć programowych pełni funkcję dostępnego i darmowego miejskiego sanatorium oraz zajmuje się zagadnieniem regeneracji w aktywnościach projektowych. Kuratorka wystawy „Pole Regeneracji. Wrocławskie Pola Irygacyjne”.

Magdalena Górska

architektka, edukatorka i działaczka społeczna zajmująca się tematami naturalnej, zdrowej architektury i permakultury, czyli systemu projektowego pozwalającego nam żyć szczęśliwie w pozytywnym wpływie na otoczenie i naturę.  Projektuje z lokalnych, naturalnych, odnawialnych materiałów lub ze śmieci, z nastawieniem na myślenie ekosystemowe i głęboką ekologię (dbaj o ziemię, dbaj o ludzi, rozsądnie gospodaruj zasobami). Zajmuje się również edukacją i badaniami w temacie naturalnego projektowania i działaniami społecznymi. Jej zainteresowania w tematach architektury to również architektura mobilna i przekształcalna.

Jest laureatką wielu nagród architektonicznych m.in. World Architecture & Design Award, PLGBC Building Award, Nagrody SARP czy im. Nowickiego. Jest też współtwórczynią festiwalu Naturalnego Budowania (dwie edycje) oraz uczestnikiem międzynarodowych projektów m.in. społecznego projektu w Albanii, polegającego na budowie naturalnego pawilonu dla dzieci w biednej dzielnicy w mieście Durres. Gościła dwukrotnie w programie Nieoczywiste Miejsca w HGTV ze swoimi projektami.

Rozmowa towarzyszyć będzie projekcji filmu „Richard Leplastrier: W poszukiwaniu wizji” 

Wstęp wolny.