Sobota – 02.10, 20:30, Kino Nowe Horyzonty

Debata z cyklu „Z Widokiem na Europę” współorganizowana przez Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu oraz Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej : „Plany dla miast w czasach kryzysów, a Europejski Zielony Ład”

Osiągnięcie przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku jest najbardziej znanym z wyzwań ogłoszonego w 2019 roku przez Komisję Europejską Europejskiego Zielonego Ładu. Obejmuje on także szereg innych kwestii, w tym redukcję zanieczyszczeń, bioróżnorodność  i przyjazny dla środowiska transport.

W 2020 roku Ursula von der Leyen dodała do niego inicjatywę „Nowego Europejskiego Bauhausu”, która wiąże go z jakością doświadczania świata i budowaniem wspólnoty, nie tylko w skali europejskiej ale także lokalnie i na całym świecie. Dotyczy to też zagadnień związanych z zamieszkiwaniem miast i wsi.

W trakcie debaty moderowanej przez Bognę Świątkowską zastanowimy się na ile ta „propozycja nowego sposobu budowania, nowego podejścia i nowego sposobu życia w Europie po pandemii, która ma zostać opracowana wspólnie przez architektów, projektantów, inżynierów, naukowców, artystów i społeczeństwo obywatelskie” może i musi być nowa.

W gronie architektek i architektów, a także europejskich polityków porozmawiamy o tym, jak można czerpać z procesów, koncepcji i rozwiązań, które dobrze działają i sprawdzają się (jak filmowe osiedle w Bergamo) zarówno w momentach pandemii, jak i klimatycznych anomalii oraz innych kryzysów. Zajrzymy do brukselskiego Tivoli Green City, o którym opowie zamieszkująca je Agnieszka Gansiniec, od Huberta Trammera dowiemy się co NEB może oznaczać dla Polski, a Magdalena Paryna zarysuje wrocławski kontekst mieszkaniowych wyzwań, przed którymi stoimy w obliczu boomu deweloperskiego.

Moderacja:

Bogna Świątkowska

pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska zarządu Fundacji Bęc Zmiana, z którą zrealizowała kilkadziesiąt projektów poświęconych przestrzeni publicznej, architekturze i projektowaniu, a także konkursów adresowanych do architektów i projektantów młodego pokolenia. Inicjatorka i redaktorka naczelna czasopisma „Notes na 6 tygodni”. Wcześniej naczelna pierwszego popkulturalnego miesięcznika „Machina” (1998–2001), autorka licznych tekstów, wywiadów, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych współczesnej kulturze popularnej. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014). Członkini Społecznej Rady Kultury przy prezydencie m.st. Warszawy (2012-2015), Rady Architektury i Przestrzeni Publicznej m.st. Warszawy (2015-2018), a także Zespołu Eksperckiego ds. Kultury Lokalnej przy Narodowym Centrum Kultury (2015-2017). www.beczmiana.pl

Goście:

Hubert Trammer

architekt, uczestnik Okrągłego Stołu Nowego Europejskiego Buahausu. Współpracownik Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. Nauczyciel na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Sędzia konkursów architektonicznych. Ekspert nominujący do edycji 2015, 2019 i 2022 Nagrody Architektonicznej Unii Europejskiej im. Ludwiga Miesa van der Rohe. Współlaureat konkursów architektonicznych w zespole pracowni Archigrest i Toposcape (2016 – Centrum Lokalne „Orszy” w Warszawie, 2019 – Park Żerański w Warszawie). Współpracował między innymi z Fundacją Twórców Architektury, Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Studentów Architektury OSSA, czasopismami Architektura-murator i A10 – New European Architecture, Stowarzyszeniem Architektów Polskich SARP, Urzędem Miasta Lublin; Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy, Muzeum Powstania Warszawskiego, Galerią Sztuki Wozownia w Toruniu, a także Wydziałami Architektury Politechnik Warszawskiej i Białostockiej, oraz ETH w Zurychu

Agnieszka Gansiniec

polsko-belgijska architektka i designerka. Urodzona w Krakowie, ukończyła architekturę na Politechnice Krakowskiej. Zajmuje się poszukiwaniem alternatywnego systemu oraz rozwiązań dla architektury. Inspiruje się wpływem minimalizmu oraz ekologicznych rozwiązań urbanistycznych i odzyskiwania energii. Podjęła się wprowadzenia zmian społeczno-architektonicznych na mikroskalę poprzez złożenie biura architektonicznego i tworzenia projektów o małej skali. Angażuje się w promocję i wdrażanie architektury zero-waste , która ma na celu zwrócenie uwagi na wytwarzanie śmieci przez sektor budowlany oraz próby używania materiałów budowlanych ponownie. Od 2005 roku prowadzi firmę D44 Architecture – biuro online w systemie slow-office . Zafascynowana ideą tiny-house stworzyła firmę KiteHouse promującą budowę domu zero-waste – mikro domy.

Magdalena Paryna

studiowała na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej (studia magisterskie i doktoranckie) oraz w Holandii na studiach podyplomowych w Berlage Institute of Amsterdam. W latach 1997-2007 nauczyciel akademicki w Katedrze Podstaw Projektowania Architektonicznego pod kierownictwem dr. Janusza Frydeckiego.  Właściciel biura projektowego smart metropolitans. Autorka i współautorka wielu nagrodzonych projektów, m. in. Blow Up Hall hotel (World Architecture Festival, Barcelona 2009), budynku mieszkaniowo-usługowego (Vibia Crea Awards 2012 – pierwsza nagroda), Blow Up Hall hotel( zwycięzca Most Technological Hotel Of The Year 2012), finalista dom dekady (Życie w Architekturze – Architektura Murator 2013), Nowe Żerniki (pierwsze miejsce – Życie w Architekturze Architektura Murator 2020), Nowe Żerniki (nagroda publiczności – Życie w Architekturze Architektura Murator 2021). Autorka i współautorka projektów hotelowych, biurowych, mieszkaniowych, również projektów sieci retailowych w tym bankowych, gastronomicznych. Obecnie skupia się na projektowaniu domów z książkami i na sadzeniu lasów. Mama Brunona i Miśki.

Dyskusja odbędzie się po pokazie filmu „Bergamo. Tarasy w słońcu”

Wstęp wolny.