Czwartek – 28.09, 20:20, Kino Nowe Horyzonty

Portugalskiemu dokumentowi Bela Vista. Wyspa zamieszkana towarzyszyć będzie rozmowa dwóch socjolożek, Ewy Zielińskiej i Barbary Audyckiej z architektem i artystą Iwo Borkowiczem, o różnorodnych przykładach procesów partycypacyjnych w projektach planowania przestrzeni wspólnych, rewitalizacji obszarów miejskich czy renowacji zespołów architektonicznych.

Po wielu latach dyskusji nad blaskami i cieniami partycypacji oraz utkanych wyjątkowo wieloma błędami wdrożeniami działań rewitalizacyjnych w naszym kraju, spróbujemy w odwołaniu do zaprezentowanego w filmie przypadku, zastanowić się nad przepisem na udaną odnowę budynków i otaczającej je przestrzeni wraz z udziałem i poszanowaniem zdania ich mieszkańców i mieszkanek. Uczestniczki i uczestnik spotkania podzielą się swoimi doświadczeniami z perspektywy osób takie procesy inicjujących, badających, jak i realizujących – świadomych wielu niedoskonałości będących ich konsekwencją.

Podczas rozmowy omówimy również specyfikę architektury wernakularnej, a także zastanowimy się nad przyszłością i realną skalą aplikowania do projektów, bardzo mocnego w międzynarodowej narracji wokół budownictwa, trendu wykorzystywania materiałów rodzimych, czerpiących z lokalnych zasobów.

Rozmowa towarzyszyć będzie projekcji filmu

„Bela Vista. Wyspa zamieszkana”

Wstęp wolny.