Sobota – 02.10, 16:00, Galeria BWA Wrocław Główny – Poczekalnia

Co myślimy, gdy słyszymy o mikroapartamentach czy małych przestrzeniach idealnych dla dynamicznej, młodej, najlepiej studiującej osoby? Ścisk w żołądku i frustrację sprzedawaną nam ściemą o funkcjonalnej i elastycznej klitce czy fascynację możliwościami projektowymi i aranżacyjnymi małych mieszkań, często kawalerek?

Od czasu, gdy ponad dekadę temu Szymon Hanczar zasłynął swoim projektem 13-metrowej przestrzeni mieszkalnej,  tzw. „mikroapartamenty” weszły do mieszkaniowego mainstreamu, a nawet (często słusznie) zasłużyły na miano „patodeweloperki”.

Jakie idee przyświecały architektowi 13 lat temu, gdy podjął się wyzwania polegającego na zaprojektowaniu minimalnej przestrzeni mieszkalnej? Czy do popularności mikromieszkań przyczyniają się zmiany społeczno-kulturowe, jakie zaszły na przestrzeni ostatnich dekad, a wzmocnione zostały pandemią, czy jednak za takim wyborem stoją warunki ekonomiczne?

W swoim wykładzie Hanczar zastanowi się także, czy i co by zmienił, projektując minimalną przestrzeń mieszkalną obecnie i czy pandemia koronawirusa rzeczywiście zmieniła coś w postrzeganiu tego rozwiązania.

Szymon Hanczar

architekt wnętrz, projektant przedmiotów. Absolwent wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, obecnie jej wykładowca i kierownik Katedry Mebla. Juror w wielu konkursach projektowych. Prekursor minimalnych przestrzeni mieszkalnych, autor projektu i mieszkaniec 13-metrowego mieszkania (2010). Swoim doświadczeniem z zakresu minimalnych jednostek mieszkalnych dzieli się na licznych wydarzeniach, m.in. Element Urban Talks – Kraków 2019r., II Międzynarodowa Konferencja Teorii i Krytyki Designu, Fair Design – Nadmiar, Warszawa 2019 r. Prowadzi multidyscyplinarne studio projektowe działające w obszarze projektowaniem wnętrz, mebli, przestrzeni wystawowych i stoisk targowych. Ultramaratończyk, rowerzysta, mieszczuch.

ZAPISY