Piątek – 10.09, 18:00, Dolnośląskie Centrum Filmowe

Moliccy, Tarnawscy, Barscy czy Müllerowie to damsko-męskie duety projektowe, które zasłynęły realizacjami dla odbudowującego się po wojnie Wrocławia i Dolnego Śląska.

Na Ziemie Odzyskane przybyli z różnych części Polski, by spotkać się na nowo uruchomionym Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, a potem kreślić nowatorskie projekty w Miastoprojekcie. Jak te i inne słynne architektoniczne pary spotkały się, tworzyły i żyły opowie historyczka architektury Agata Gabiś. Czy powojenne realia pozwalały im na twórczą autonomię, spełnianie ambicji i czy moglibyśmy ich dziś nazwać architektonicznymi „power couple”? Nie unikając porównań do Alvara Aalto i przedstawionych w filmie związków z Aino i Elissą, przyjrzymy się naszym rodzimym związkom, które łączyły pracę i wspólne rodzinne życie.

Agata Gabiś

historyczka sztuki i architektury, adiunktka w Zakładzie Historii Kultury Materialnej w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się historią architektury XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej architektury powojennej i jej aspektów artystycznych, politycznych oraz socjologicznych.

Wykład towarzyszyć będzie projekcji filmu „Aalto – z miłości do architektury”

Wydarzenie odbywa się w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity.