Piątek – 29.09, 17:00, OP ENHEIM, Plac Solny 4

Spotkanie z autorem wydanego na początku tego roku w Czarnym reportażu drogi – „Dookoła. Pieszo po obrzeżach Berlina” będzie nie tylko gratką dla miłośników tego miasta na odkrycie o wiele mniej znanej strony, lecz także stanie się okazją do porozmawiania o specyfice obrzeżnych obszarów dużych miast.

Zofia Piotrowska w rozmowie ze Paulem Scratonem skupi się na uniwersalnych elementach tzw. „skrajobrazu”, które mają swoją obecność zarówno w polskich, jak i niemieckich miastach. Przestrzenie z założenia niedoskonałe, niezaopiekowane, skazane na nonszalanckie traktowanie ze względu na swój mało atrakcyjny dla wielu charakter cechuje jednak poetyka – końca, ale i początku. Ulokowane na granicy miasta i podmiasta – czy to magazyny, centra handlowe, cmentarze, wysypiska, jak i jeziora, lasy oraz pola, często wydają się nie zapowiadać tego, co zobaczymy w ringu miasta, a jednak mówią nam dużo o zwykłym, codziennym życiu jego mieszkańców i mieszkanek, którego tak trudno jest nam doświadczyć turystycznie odwiedzając takie destynacje.

Esej w dziesięciu odcinkach stanie się dla nas przyczynkiem do zadania sobie pytania, czy planowanie-porządkowanie obrzeżnego obszaru miast zawsze jest właściwym kierunkiem, w którym powinny patrzeć zarządzający ich przestrzenią? Pociągająca jest dzikość i tymczasowość tych obszarów pomiędzy, ale przecież peryferia w którymś momencie zawsze stają się centrami. Gdzie w takich sytuacjach jest miejsce dla niechcianych elementów krajobrazu – „zapleczy miasta”, jak fabryki i wysypiska?

Wydarzenie realizowane we współpracy z Wydawnictwem CZARNE, Kwartalnikiem RZUT oraz Fundacją OP ENHEIM

Spotkanie tłumaczone z języka angielskiego.
Wstęp wolny, ale liczba miejsc ograniczona. Prosimy o wcześniejsze przybycie.