Niedziela – 03.10, 19:30, Kino Nowe Horyzonty

Dokument skoncentrowany na niezwykłych bohaterach – przewodnikach, którzy przeżyli katastrofy w zamieszkiwanych przez siebie przez lata miastach, a teraz, gdy już opadł pył, próbują odbudować swoje życie na zgliszczach, to świetny kontekst do rozmowy o roli miejskich przewodników, którzy w przypadku włoskiego Amatrice, Czarnobyla i Aleppo, dodatkowo mają misję do wypełnienia w podnoszących się ze zgliszczy miastach.

Spotkanie pozwoli na spojrzenie na zagadnienie turystyfikacji pod wieloma kątami, a także ze świeżym kontekstem pandemii i zamrożenia tej gałęzi gospodarki w wielu miejscach, które właśnie z niej czerpią główne dochody.

W trakcie dyskusji Jana Pelczara, który w ciągu ostatniego roku przeprowadził wiele rozmów z przewodnikami z różnych części świata, z jednym z autorów podcastu „Dobra podróż” – Kubą Rybickim – i kulturoznawczynią badawczo zajmującą się turystyką i jej wpływem na kształt i rozwój miast – Martyną Obarską – zastanowimy się, czy świadomie uprawiana turystyka oparta na pielęgnowaniu przeszłości może nie tylko przeciwdziałać zapominaniu, ale dodatkowo stać się narzędziem oswajania traumatycznych przeżyć.

Moderacja:

Jan Pelczar

dziennikarz Radia RAM, absolwent Polskiej Szkoły Reportażu. Autor książki „Lecę. Piloci mi to powiedzieli”. Obecnie pracuje nad debiutem prozatorskim. Od 1997 roku nieprzerwanie związany z radiem, od 1998 roku prowadzi autorski magazyn filmowy. Przeprowadził setki wywiadów z ludźmi kultury i sportu. Współpracownik „Przekroju”.  Publikował m.in. w „Dużym Formacie”, „Przeglądzie Sportowym”, „Kinie”, „Playboyu” i „Reportagen”. Nominowany do Nagrody Grand Press 2018 w kategorii „Reportaż”. Prowadzi festiwalowe gale, spotkania z twórcami, premiery.

Goście:

Martyna Obarska

kulturoznawczyni, wykładowczyni i współtwórczyni miejskiego semestru School of Ideas (Uniwersytet SWPS). Prowadzi zajęcia akademickie powiązane z tematyką miejską dla studentów innych kierunków humanistycznych i projektowych. Bada inicjatywy na styku architektury, urbanistyki i działań społecznych pojawiające się w polskich i zagranicznych miastach. Redaktorka wicenaczelna „Magazynu Miasta”, autorka kilkudziesięciu tekstów popularyzujących społeczny wymiar architektury i technologii w mieście.

Jakub Rybicki

podróżnik, fotograf i dziennikarz, pasjonat krajów byłego ZSRR i Bliskiego Wschodu. Zawodowy mówca, storyteller i pilot wycieczek. Laureat światowych nagród fotograficznych, autor książki „Po Bajkale”, stały współpracownik magazynów i portali podróżniczych. Zwolennik zrównoważonej turystyki i współautor podkastu o świadomym podróżowaniu “Dobra podróż”. www.jakubrybicki.pl

Dyskusja odbędzie się po projekcji filmu  „Gdy opadnie pył”

Wstęp wolny.