Sobota – 10.09, 11:00-12:30, Park linearny Partynice, przy przystanku Rondo św. Ojca Pio

Partynice i Ołtaszyn – wrocławskie Miasteczko Wilanów na dawnych ogrodniczych terenach podmiejskich, po których został ślad nie tylko w postaci nazw ulic (Strączkowa, Jarzynowa), lecz także wtopionych w krajobraz szklarni. Do niedawna największy w mieście teren inwestycji deweloperskich.

Mieszkańcy okolic ulicy Zwycięskiej przeżywają codzienny horror komunikacyjny, ale dzięki zróżnicowanej infrastrukturze usługowej, nie muszą swoich osiedli zbyt często opuszczać. Pandemiczny sprawdzian „miasta 15-minutowego” zdały bardzo dobrze. Położone częściowo na terenie byłej bazy wojskowej oraz w sąsiedztwie toru wyścigów konnych, były prawdziwym poligonem doświadczalnym dla zabudowy blokowej i szeregowej w estetyce późnych lat 90. i 00. oraz realizacji nam współczesnych. Dziś wylewają się one poza granice Wrocławia, wkraczając niemal niezauważalnie do wsi Wysoka.

Spacer po tych osiedlach stanie się świetną okazją do stworzenia katalogu wizualnej i kompozycyjnej myśli projektowej okresu wzmożonego budownictwa mieszkaniowego na obrzeżach dużych miast.

Zapisz się na spacer: Z Partynic i Ołtaszyna do Wysokiej – kiedy do wsi wkracza miasto, czyli o współistnieniu starego z nowym (i jeszcze nowszym)