Niedziela – 03.10, 11:00, Sępolno, Kościół p.w. Świętej Rodziny we Wrocławiu, ul. Monte Cassino 68

Sępolno to wrocławski przykład miasta-ogrodu, historycznie nieco peryferyjna część miasta, włączona w jego granice w 1924 roku,  dziś wpisana w strumienie transferów lokalnych, między osiedlowych, i miejsko-podmiejskich.

Na jego przykładzie doskonale można analizować, jak kształtują się osie konfliktów wynikłe z współczesnego rozwoju przestrzennego i zmian standardów zamieszkiwania w mieście: spory o garaże, fiasko konsultacji społecznych w kwestii parkowania i chodników, kłótnie o kontrapasy, wreszcie – obawy związane z realizacją Alei Wielkie Wyspy.

W 2023 roku połączy ona Krzyki ze wspomnianą Wielką Wyspą, czyli Dąbiem, Bartoszowicami, Biskupinem i Sępolnem. Wschodnia część tzw. Obwodnicy Śródmiejskiej zmieni nie tylko sposób przemieszczania się po mieście, ale też wpłynie na życie mieszkańców i mieszkanek tej uchodzącej za sielankową i małomiasteczkową części Wrocławia. Czy będzie ona jednopasmową drogą lokalną, jak inne ulice wokół dzielnicy, czy może raczej przelotową arterią?

Te wszystkie pytania i kontrowersje czynią z Sępolna minilaboratorium dla wielu aktualnych, miejskich zagadnień związanych z mobilnością, dziedzictwem architektonicznym i dialogiem społecznym. Podczas spaceru z mieszkającym na Bartoszowicach architektem Mikołajem Smoleńskim ruszymy tropem mitów oraz wyobrażeń i poszukamy rzeczywistego obrazu osiedla.

Mikołaj Smoleński

studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz w Finlandii na Uniwersytecie w Oulu w ramach programu Modern Nordic Architecture i podyplomowo na Uniwersytecie Sztuki i Designu (ob. Aalto School) w Helsinkach. Współprowadzi zespół CH+architekci oraz w ramach platformy SOFFT, we współpracy z innymi twórcami i podmiotami, zajmuje się działaniami w niewielkiej skali dedykowanymi przestrzeniom publicznym i lokalnym społecznościom. Bierze udział w licznych działaniach edukacyjno- warsztatowych. Jest współautorem zrealizowanych centrów kultury i aktywności lokalnej, zespołów: żłobkowo-przedszkolnego i przedszkolno-szkolnego, centrum sportu ze stadionem piłkarskim, oraz zespołów mieszkaniowych, domów jednorodzinnych, instalacji plenerowych czy nawet zakładu produkcji wegańskiej żywności. Autor i współautor ok. dwudziestu nagrodzonych i wyróżnionych projektów konkursowych. Za projekt Centrum Aktywności Lokalnej na ul. Prądzyńskiego oraz projekt rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego we Wrocławiu współnominowany do europejskiej nagrody Miesa van der Rohe 2022. Brał czynny udział w zespole opracowującym projekt Modelowego Osiedla Nowe Żerniki. Od 2019 r. członek Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej we Wrocławiu. Entuzjasta modernistycznych i pózno-modernistycznych osiedli mieszkaniowych.

LISTA UCZESTNIKÓW_CZEK oraz LISTA REZERWOWA są pełne! Dziękujemy i zapraszamy na inne wydarzenia MIASTOmovie9: Przesilenie!

Wydarzenie realizowane we współpracy z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki