Niedziela – 02.10, 11:00, start: ul. Księcia Witolda 2 (pod restauracją Przystań)

Na lewobrzeżu Odry, przy głównej ulicy Kępy Mieszczańskiej – Księcia Witolda – właśnie kończy się największy budowlany projekt w centrum Wrocławia.

Na otoczonej rzeką wyspie do lat 20. XX wieku dominowała zabudowa młyńska, działała tu także rafineria cukru oraz obiekty administracyjne, takie jak Główny Urząd Celny czy koszary. Znalazło się w tej okolicy także miejsce dla zabudowy mieszkaniowej – wzdłuż dzisiejszych ulic Księcia Witolda i Zyndrama z Maszkowic biegł ciąg kamienic, z których do dziś przetrwało tylko kilka ostańców.

Przez wiele lat po wojnie obszar ten „dziczał”, a klasycystyczne budynki mieściły w sobie hurtownie i magazyny sąsiadujące z koszarami zajętymi po wojnie przez MO. Druga dekada XXI wieku przyniosła wielką zmianę, której świadkami jesteśmy obecnie. Teren podzielono na działki, wypełniane nową – zróżnicowaną pod kątem formy i, jak na wrocławskie standardy, bogatą w detal – zabudową mieszkań i apartamentów, projektowaną przez kilka polskich biur architektonicznych. Część obiektów poddanych zostało renowacji i przebudowie, a od południa wytyczono bulwar.

Eklektyzm tej części miasta posłuży nam do wędrówki przez wieki planowania i projektowania, a także do prześledzenia logiki estetycznych wyborów przy tworzeniu obiektów mieszkaniowych.

Zapisy zakończone.

Wydarzenie realizowane we współpracy z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki