Sobota – 04.09, 11:00, pl. Kościuszki 9, przed wejściem do SIC BWA Wrocław

Wspólnie z „Innym Centrum” w ramach cyklu „Inne Spacery” poznajemy dźwięki KDMu!

Gwar przystanków tramwajowych i autobusowych, klekotanie przejść dla pieszych, dzwonienie hamującego przed rozpędzającymi się autami tramwaju czy raczej śpiew ptaków w podwórku przy dawnym Banku Santander, nasłuchiwanie stukających naczyń w socrealistycznych mieszkaniach podczas „krawężnikowania” przed seansem w DCFie? Co możemy się spodziewać usłyszeć na Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej? A raczej – czego tu nie usłyszymy! Na Plac Kościuszki tym razem wyjdziemy uzbrojeni i uzbrojone w rekordery, którymi spróbujemy złapać charakterystyczne dla tej części miasta dźwięki.

Osiedle mieszkaniowe niemal w samym centrum, na trasie do Dworca Głównego, nie zaoferuje nam na pewno zbyt dużego komfortu ciszy i spokoju. Zdecydowanie mocniej odczujemy tu zanieczyszczenie hałasem, z którym mają na co dzień do czynienia jego mieszkańcy i mieszkanki. Ale każda przestrzeń, zwłaszcza tak bogata w zlokalizowaną w podwórkach zieleń, ma do zaoferowania miejsca wytchnienia. Wspólnie odkryjemy je pod kierunkiem Daniela Brożka i Roberta Losiaka, naszych przewodników związanych z Pracownią Audiosfery Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Dokonamy pomiarów natężenia dźwięków, by przekonać się czy i jak źle jest nam pod kątem hałasu na KDMie, ale wrócimy też w rozmowach do wspomnień dawnych dźwięków Placu Kościuszki. Z czym kojarzą nam się dziś te przestrzenie, a czego już w nich nie usłyszymy?

Po spacerze zbierzemy się w SIC BWA Wrocław i spróbujemy na mapę nanieść nasze miejsca ciszy i hałasu.

Efektem spaceru będzie „mapa dźwiękowa” KDMu, która będzie miała premierę 2 października, podczas festiwalu. Z nagrań terenowych dokonanych w czasie wydarzenia Marta Konieczna i Michał Wdowikowski, czyli duet Faking Jazz Together, zagrają 3 października koncert w Recepcji.

Prowadzący:

Robert Losiak

z wykształcenia nauczycielka, z zamiłowania przewodniczka miejska po Wrocławiu. Należy do Koła Przewodników Miejskich przy wrocławskim Oddziale PTTK oraz Koła Przewodników Dolnośląskiej Izby Turystycznej. Specjalizuje się w prowadzeniu spacerów tematycznych, fascynuje ją kultura żydowska, udział środowisk Żydów wrocławskich w artystycznym i kulturalnym życiu miasta.

Daniel Brożek

pracujący we Wrocławiu, aktywny na polach sztuki i studiów nad dźwiękiem oraz krytyki muzycznej. Kurator Sceny Dźwiękowej Przeglądu Sztuki Survival i cyklu warsztatowo-koncertowego Canti Spazializzati. Współpracuje z magazynem Glissando, Pracownią Badań Pejzażu Dźwiękowego Uniwersytetu Wrocławskiego, galerią PLATO w czeskiej Ostrawie, festiwalem Sanatorium Dźwięku, prowadzi bloga Canti Illuminati. Wykładowca studiów podyplomowych Dźwięk i Audiosfera. W projekcie Czarny Latawiec jest autorem albumów muzycznych, instalacji dźwiękowych i utworów dla teatru.

Wydarzenie realizowane jest w partnerstwie z „Innym Centrum” i Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki.