Sobota – 17.09, 11:00, Dworzec PKP Głogów, Plac 1000-lecia 1 / wyjazd z Wrocławia pociągiem 9:23

Nie ma w Polsce drugiego miasta tak dalece dotkniętego zniszczeniami II Wojny Światowej jak Głogów. Miejscowość w końcówce działań wojennych została przemianowana na Festung Glogau, co skazało ją na wielkie spustoszenie. Bombardowanie trwało tutaj półtora tygodnia, a wyliczenia ekspertów wskazują na zmiecenie z powierzchni miasta 95% przedwojennej zabudowy.

Powojenny okres również nie był łaskawy dla Głogowa, które nie mogło doczekać się odbudowy. Dopiero odkrycie w jego okolicach złóż miedzi w latach 60. dało impuls do przywracania ośrodkowi miejskości. W 1983 roku ruszyła odbudowa Starego Miasta, na historycznym planie ulic. Głogowska starówka trafiła na ciekawy okres w architekturze – to właśnie tu technologię wielkopłytową zaczęto łączyć z tradycyjną, historyzującą stylistyką, a wchodzący w swój polski „złoty okres” postmodernizm odcisnął mocny ślad na formie zabudowy. Podczas wyprawy do oddalonego o ponad 100 km od Wrocławia miasta przyjrzymy się charakterystycznym dla retrowersji kolorowym elewacjom i zdobnym ornamentom, które powstały niespełna 20 lat temu.

Wydarzenie realizowane we współpracy z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki