Sobota – 01.10, 11:00, fontanna na ul. Bulwar Dedala 24

Kultowy Dom Handlowy „Astra” z połowy lat 80. oraz wielobryłowy kościół z ich początku to dwie widoczne z szerokopasmowej gądowianki wizytówki niezwykłego, „odlotowego” (położonego wśród ulic Skrzydlatej, Lotniczej czy Balonowej) wrocławskiego osiedla, na którym czas jakby się zatrzymał w latach 90.

Znajdziemy tu modernistyczny pawilon dawnego, poniemieckiego lotniska, który wydaje się, jak na tutejsze standardy, estetycznie zbyt nudny. Kolorowe, pełne postmodernistycznych odchyleń blokowisko zwane „kosmosem” (od ulicy Kosmonautów) to jedyne w takiej skali we Wrocławiu skupisko jaskrawej twórczości lat 90. – bulwary (Dedala i Ikara!), esplanady, geometryczne detale i pawilony usługowe budują niezwykły nastrój tej części miasta, w której każdy zakątek zaskakuje nas czymś nowym. To miasteczko w mieście ma nawet swój wieżowiec. Im dalej na zachód, tym bardziej ochoczo w przestrzenie międzyblokowe i niezabudowane wcześniej łąki wkraczają współczesne założenia deweloperskie – Aviator Park, Pod Skrzydłami – spokojniejsze w warstwie wizualnej, pozbawione mocnego detalu i ambicji konkurowania z poprzednikami.

Gądów Mały stanie się dla nas przestrzenią do wypunktowania estetyki lat 90. i 00. oraz kontrastujących z nią obecnych rozwiązań architektonicznych.

Zapisy na listę rezerwową!

Zapisz się na spacer: Gądów Mały – w tym chaosie jest metoda, czyli o najbardziej eklektycznym osiedlu we Wrocławiu

Wydarzenie realizowane we współpracy z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki