Inne Spacery: Słuchajmy KDM-u – spacer dźwiękowy

Sobota – 04.09, 11:00, KDM, pl. Kościuszki 9, przed wejściem do SIC BWA Wrocław

Gwar przystanków tramwajowych i autobusowych, klekotanie przejść dla pieszych, dzwonienie hamującego przed rozpędzającymi się autami tramwaju czy raczej śpiew ptaków w podwórku przy dawnym Banku Santander, nasłuchiwanie stukających naczyń w socrealistycznych mieszkaniach podczas „krawężnikowania” przed seansem w DCFie? Co możemy się spodziewać usłyszeć na Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej? A raczej – czego tu nie usłyszymy! Na Plac Kościuszki tym razem wyjdziemy uzbrojeni i uzbrojone w rekordery, którymi spróbujemy złapać charakterystyczne dla tej części miasta dźwięki.

Życie w Wielkiej Płycie: sentymentalno-futurystyczna
wędrówka po Nowym Dworze

Sobota – 02.10, 11:00, Nowy Dwór, Centrum Kultury Wrocław-Zachód, ul. Chociebuska 4-6

Nowy Dwór – dla jednym spadek PRL-u, na którym nigdy nie zamieszkają, dla innych wymarzone miejsce do życia. Dzisiaj, jedno z największych wrocławskich osiedli, wydaje się osiągać szczytowy moment swojej historii. Wieś, później hitlerowskie osiedle, następnie blokowisko, zmienia się w coś, wymyka się jednoznacznemu krajobrazowi: estakady, parkingi, mieszają się z ogródkami działkowymi, lokalami gastronomicznymi, dyskontami, blokowiskami oraz „poniemieckimi” budynkami. Do tego osiedle wkrótce doczeka się wielkiej zmiany – dojedzie tu tramwaj, który pozwoli na nowo włączyć tą część Wrocławia do miasta. W jakim więc kierunku Nowy Dwór podąży tym razem?

Ogrody i samochody: modelowa sprzeczność modernizmu,
na przykładzie Sępolna

Niedziela – 03.10, 11:00, Sępolno, Kościół p.w. Świętej Rodziny we Wrocławiu, ul. Monte Cassino 68

Sępolno to wrocławski przykład miasta-ogrodu, historycznie nieco peryferyjna część miasta, włączona w jego granice w 1924 roku,  dziś wpisana w strumienie transferów lokalnych, między osiedlowych, i miejsko-podmiejskich. Na jego przykładzie doskonale można analizować, jak kształtują się osie konfliktów wynikłe z współczesnego rozwoju przestrzennego i zmian standardów zamieszkiwania w mieście: spory o garaże, fiasko konsultacji społecznych w kwestii parkowania i chodników, kłótnie o kontrapasy, wreszcie – obawy związane z realizacją Alei Wielkie Wyspy.