OPEN CALL na 12. edycję MIASTOmovie

Trzeci rok otwartego naboru pomysłów do programu festiwalu przyniósł 8 propozycji na różnorodne działania, nawiązujących do hasła ZAWODY, które mogłyby uzupełnić siatkę wątków pojawiających się w harmonogramie. Wśród nich pojawiły się wykłady, warsztaty, spacery czy ekspozycje.

Do finałowych rozmów zaprosiliśmy autorki i autorów trzech pomysłów. Finalnie, dzięki dodatkowemu wsparciu SARP Wrocław, uda nam się włączyć w program aż dwie inicjatywy, które znajdą swoje miejsce w sobotnim i niedzielnym rozkładzie wydarzeń festiwalu.

Mateusz Nowacki, animator kultury i doktorant w Zakładzie Kulturowych Studiów Miejskich w Instytucie Kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz współtwórca inicjatywy społecznej „Lotaryńska 6: Mikro Dom Kultury”, przyjedzie do Wrocławia z wykładem „Zielona gorączka. Polityki adaptacji jako przestrzenie rywalizacji i współpracy w miastach”.

W trakcie spotkania, do udziału w którym w aktywny sposób będzie chciał zaangażować publikę, przyjrzy się politykom adaptacyjnym, które nie zawsze wydają się być dostosowane do lokalnych realiów czy odpowiadać na rzeczywiste potencjały przyjmujących je polskich miast. Zaprosi też do zastanowienia się, w jaki sposób możemy „odzyskać” politykę adaptacji miast do zmian klimatu, by mobilizowała nas do rzeczywistych „dobrych praktyk” w zakresie polityki ekologicznej.

Zespół programowy MIASTOmovie docenił osadzenie nowego, ciekawego wątku w kontekście tegorocznego tematu festiwalu, a także chęć włączenia publiki w tworzenie propozycji nowych rozwiązań z pomocą niestandardowego narzędzia (gra).

Zespół Stowarzyszenia Akademickiego Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zaprezentuje po raz pierwszy we Wrocławiu najnowsze wnioski z działań wokół opublikowanego w 2023 roku raportu „Zawód na A”, poświęconego kondycji psychicznej osób studiujących oraz wykładających architekturę na polskich uczelniach.

Członkinie i członkowie Stowarzyszenia wraz ze wsparciem badaczy i badaczek oraz specjalistów w dziedzinach psychologii i socjologii prowadzą dodatkowo działania edukacyjne i warsztatowe, by w różnych miastach oraz obiegach wiedzy upowszechniać świadomość istotności tematu zdrowia psychicznego w zawodzie. We Wrocławiu będziemy mieć okazję wysłuchać ich najnowszych wniosków z kolejnych działań, a także podyskutować o lokalnej sytuacji w gronie osób związanych z SARP Wrocław, Izbą Architektów czy Wydziałem Architektury PWr. W trakcie niedzielnego, śniadaniowego wydarzenia, grupa zaprosi do podzielenia się swoimi problemami czy pomysłami na zmianę sytuacji.

Zespół programowy MIASTOmovie docenił istotność poruszanego tematu, a także jego potencjał do rozbudzenia dyskusji i dalszego eksplorowania na lokalnym gruncie. Podejmowany przez Stowarzyszenie temat świetnie wpasował się w tegoroczne hasło festiwalu.

Szczegółowa ocena wszystkich ośmiu pomysłów wraz z opisem dwóch wybranych inicjatyw dostępne są w protokole.