ENG
ENG

Festiwal Filmów o Mieście i Architekturze

Kino to nasz punkt wyjścia do rozmowy i refleksji na temat architektury, urbanistyki, przemian i wyzwań dla współczesnych miast. Pokazujemy filmy i o nich dyskutujemy. Od 11. lat we Wrocławiu, w tym roku po raz pierwszy online!

Tegoroczna stacjonarna edycja odbyła się pod hasłem ZAWODY. O miejskich rozczarowaniach, profesjach i rywalizacji rozmawialiśmy i rozmawiałyśmy we Wrocławiu w ostatnim tygodniu września.

Zawody MiastoMovie 12

Edycja Online

Zobaczcie 4 filmy z festiwalowej selekcji i zainspirujcie się nagraniami dyskusji oraz wykładów z udziałem gości i gościń z całej Polski. A na dokładkę posłuchajcie pierwszego podcastu MIASTOmovie!

Do obejrzenia

4 filmy, 6 dyskusji
2 wykłady

Czas trwania

od 21 października
do 17 listopada

Bilety

film 15 zł | wykłady
i dyskusje free

Filmy

Na platformie VOD Nowe Horyzonty pokazaliśmy 4 filmy z festiwalowej selekcji.

Film-1

Marzenia inżyniera

2019, reż. Marcus Robinson

Hołd dla Petera Rice’a – jednego z najważniejszych inżynierów XX wieku. Podróż śladami ikon architektury, które nie miałyby szansy powstać bez jego konstruktorskiego talentu – Opery w Sydney, Centre Pompidou, Piramidy Luwru. Debiut Marcusa Robinsona to opowieść o geniuszu, który zazwyczaj stał w cieniu.

Bilet: 15 zł

kup bilet
Film-2

Dryfując

2022, reż. Somnur Vardar

Intymny portret pracowników placów budowy w Stambule. Bohaterzy marzą o zmianie własnego losu i karierach nauczycieli. Reżyserka towarzyszy dwójce kurdyjskich kuzynów w trakcie pracy, gry w piłkę i ulicznych protestów. Pokazuje zarówno momenty słabości i zwątpienia, jak i braterstwa i wzajemnej pomocy.

Bilet: 15 zł

kup bilet
Film-3

Plan na raj

2023, reż. Kati Juurus

Fińskie biuro architektoniczne, słynące z komercyjnych realizacji, otrzymuje zaproszenie do stworzenia nowego miasta w Nepalu. Na drodze stają różnice kulturowe i rozbieżne z realnymi potrzebami wizje rządu. To nie żarty, chociaż może nam się wydawać, że oglądamy architektoniczno-urbanistyczne reality show.

Bilet: 15 zł

kup bilet
Film-4

Herman Hertzberger. Na własnej skórze.

2022, reż. Patrick Minks, Jaap Veldhoen, Wouter Snip

Architekt, który projektem biura open space Centraal Beheer wyprzedził swoje czasy. Słynnego strukturalistę poznajemy go w momencie, gdy w wieku 92 lat z pasją i ciekawością angażuje się w proces przekształcania budynku w mieszkania. Nawet opóźnienia, zmiany inwestora i realizatora nie gaszą jego entuzjazmu.

Bilet: 15 zł

kup bilet

Dyskusje i wykłady

Kliknij i oglądaj festiwalowe dyskusje z udziałem ekspertów i ekspertek z całej Polski oraz pełne wiedzy i licznych przykładów wykłady.

Debate Image 1

Gdzie oni i one są? O tym kogo oraz czego nie widać w architekturze i dlaczego tak jest

Goście: Monika Konrad, Maciej Miłobędzki
Prowadzący: Artur Celiński

O kim zazwyczaj nie wspominamy, kiedy rozmawiamy o mijanych w mieście budynkach? O różnorodnych zawodach, odgrywających kluczową rolę w procesach powstawania miast rozmawialiśmy w dyskusji otwarcia 12. edycji MIASTOmovie.

Za darmo

obejrzyj
Debate Image 2

Zawód: tropiciel/tropicielka. O pracy z miejskimi danymi, politykami, teoriami i ich źródłach.

Gościni i gość: Monika Konieczna i Łukasz Drozda
Prowadzący: Łukasz Harat

Jak możemy pozyskiwać dane o miastach i przerabiać je w różne teorie? W nawiązaniu do najnowszej publikacji Łukasza Drozdy – „Miejskie strachy. Miasto 15-minutowe, 5G i inne potwory” – zaglądamy na zaplecze badacza miast i pracy miejskiego aktywisty.

Za darmo

obejrzyj
Debate Image 3

I o co tyle hałasu? Blaski oraz cienie procesów inwestycyjnych i projektów konkursowych.

Gościnie i gość: Monika Arczyńska, Wojciech Mazan, Ewa P. Porębska
Prowadzący: Igor Łysiuk

Jak wyglądają konkursy architektoniczne? Kto w nich startuje i dlaczego są tacy, którzy tego nie robią? Dzięki obecności zróżnicowanego grona gościń i gości sięgamy po ogrom wiedzy i praktycznego doświadczenia.

Za darmo

obejrzyj
Debate Image 4

Trud, znój, męka? O warunkach pracy robotników i robotnic budowlanych.

Gość: Adam Mrozowicki
Prowadzący: Kamil Trepka

W komentującej film „Dryfując” rozmowie pochylamy się nad charakterem wykonywania zawodu robotnika budowlanego w Polsce. Jak wyglądają warunki tej pracy? Jak traktowane są osoby najbardziej odpowiedzialne i zaangażowane w proces powstawania budynków?

Za darmo

obejrzyj
Debate Image 5

Miejskie aktywizmy i artywizmy. Jak ruchy społeczne i kulturalne zmieniają myślenie o zieleni w miastach

Wykład Aleksandry Litorowicz

Badaczka dzieli się przykładami „dobrych konfliktów” oraz aktów społecznej niezgody, których efektem były rewolucje w miastach. Pokazuje, jak sztuka i aktywizm mogą łączyć siły w postartystycznej rzeczywistości i działać na rzecz interesów mieszkańców.

Za darmo

obejrzyj
Debate Image 6

Przywołać, przypomnieć, odkopać, odkryć. Kto i w jaki sposób tworzy narracje o mieście?

Gościnie i gość: Agata Gabiś, Patrycja Jastrzębska, Krzysztof Mordyński
Prowadząca: Aleksandra Stępień-Dąbrowska

Rozmowa o konstruowaniu historii polskich miast, które po II wojnie światowej musiały wymyślać się na nowo. Jakie znamy strategie opowiadania o dziedzictwie oraz problemy – także te przyziemne – z jakimi muszą się mierzyć osoby zajmujące się pamięcią miasta?

Za darmo

obejrzyj
Debate Image 7

Jaki mieliśmy klimat? O realiach projektowania w latach 60. i 70. w Europie

Wykład Doroty Jędruch

Komentarz do filmu „Herman Hertzberger. Na własnej skórze” pomoże zrozumieć, jakie było podłoże do rozprzestrzeniania się strukturalizmu w Europie. Badaczka opowiada o młodym pokoleniu późnych modernistów oraz rozwoju europejskiego postmodernizmu lat 70.

Za darmo

obejrzyj
Debate Image 8

Co było, a nie jest i nie będzie. Zawody projektowe w przeszłości i przyszłości – perspektywa polska

Gościnie i gość: Małgorzata Borys, Barbara Nawrocka, Tadeusz Sawa-Borysławski
Prowadzący: Michał Duda

Powrót do przeszłości, analiza teraźniejszości oraz próba zaprojektowania przyszłości dla zawodu architektki, architekta. Dyskutujemy o trudnościach w uprawianiu architektury, o których czytamy dziś nie tylko na łamach branżowych pism.

Za darmo

obejrzyj

Skontaktuj się z nami

Wrocławska Fundacja Filmowa

www.wrocff.com.pl

ul. Kościuszki 35A / I piętro
50-011 Wrocław

NIP ​898-220-19-50
REGON 022020215
KRS 0000441701

Person Image

Anka Bieliz

współpraca

abieliz@wrocff.com.pl

Person Image

Kuba Żary

media

zary@wrocff.com.pl