Kino to nasz punkt wyjścia do rozmowy i refleksji na temat architektury, urbanistyki, przemian i wyzwań dla współczesnych miast. Pokazujemy filmy i o nich dyskutujemy. Od 11. lat we Wrocławiu, w tym roku po raz pierwszy online!
Tegoroczna stacjonarna edycja odbyła się pod hasłem ZAWODY. O miejskich rozczarowaniach, profesjach i rywalizacji rozmawialiśmy i rozmawiałyśmy we Wrocławiu w ostatnim tygodniu września.
Zobaczcie 4 filmy z festiwalowej selekcji i zainspirujcie się nagraniami dyskusji oraz wykładów z udziałem gości i gościń z całej Polski. A na dokładkę posłuchajcie pierwszego podcastu MIASTOmovie!
4 filmy, 6 dyskusji
2 wykłady
od 21 października
do 17 listopada
film 15 zł | wykłady
i dyskusje free
Na platformie VOD Nowe Horyzonty pokazaliśmy 4 filmy z festiwalowej selekcji.
2019, reż. Marcus Robinson
Hołd dla Petera Rice’a – jednego z najważniejszych inżynierów XX wieku. Podróż śladami ikon architektury, które nie miałyby szansy powstać bez jego konstruktorskiego talentu – Opery w Sydney, Centre Pompidou, Piramidy Luwru. Debiut Marcusa Robinsona to opowieść o geniuszu, który zazwyczaj stał w cieniu.
Bilet: 15 zł
kup bilet2022, reż. Somnur Vardar
Intymny portret pracowników placów budowy w Stambule. Bohaterzy marzą o zmianie własnego losu i karierach nauczycieli. Reżyserka towarzyszy dwójce kurdyjskich kuzynów w trakcie pracy, gry w piłkę i ulicznych protestów. Pokazuje zarówno momenty słabości i zwątpienia, jak i braterstwa i wzajemnej pomocy.
Bilet: 15 zł
kup bilet2023, reż. Kati Juurus
Fińskie biuro architektoniczne, słynące z komercyjnych realizacji, otrzymuje zaproszenie do stworzenia nowego miasta w Nepalu. Na drodze stają różnice kulturowe i rozbieżne z realnymi potrzebami wizje rządu. To nie żarty, chociaż może nam się wydawać, że oglądamy architektoniczno-urbanistyczne reality show.
Bilet: 15 zł
kup bilet2022, reż. Patrick Minks, Jaap Veldhoen, Wouter Snip
Architekt, który projektem biura open space Centraal Beheer wyprzedził swoje czasy. Słynnego strukturalistę poznajemy go w momencie, gdy w wieku 92 lat z pasją i ciekawością angażuje się w proces przekształcania budynku w mieszkania. Nawet opóźnienia, zmiany inwestora i realizatora nie gaszą jego entuzjazmu.
Bilet: 15 zł
kup biletKliknij i oglądaj festiwalowe dyskusje z udziałem ekspertów i ekspertek z całej Polski oraz pełne wiedzy i licznych przykładów wykłady.
Goście: Monika Konrad, Maciej Miłobędzki
Prowadzący: Artur Celiński
O kim zazwyczaj nie wspominamy, kiedy rozmawiamy o mijanych w mieście budynkach? O różnorodnych zawodach, odgrywających kluczową rolę w procesach powstawania miast rozmawialiśmy w dyskusji otwarcia 12. edycji MIASTOmovie.
Za darmo
obejrzyjGościni i gość: Monika Konieczna i Łukasz Drozda
Prowadzący: Łukasz Harat
Jak możemy pozyskiwać dane o miastach i przerabiać je w różne teorie? W nawiązaniu do najnowszej publikacji Łukasza Drozdy – „Miejskie strachy. Miasto 15-minutowe, 5G i inne potwory” – zaglądamy na zaplecze badacza miast i pracy miejskiego aktywisty.
Za darmo
obejrzyjGościnie i gość: Monika Arczyńska, Wojciech Mazan, Ewa P. Porębska
Prowadzący: Igor Łysiuk
Jak wyglądają konkursy architektoniczne? Kto w nich startuje i dlaczego są tacy, którzy tego nie robią? Dzięki obecności zróżnicowanego grona gościń i gości sięgamy po ogrom wiedzy i praktycznego doświadczenia.
Za darmo
obejrzyjGość: Adam Mrozowicki
Prowadzący: Kamil Trepka
W komentującej film „Dryfując” rozmowie pochylamy się nad charakterem wykonywania zawodu robotnika budowlanego w Polsce. Jak wyglądają warunki tej pracy? Jak traktowane są osoby najbardziej odpowiedzialne i zaangażowane w proces powstawania budynków?
Za darmo
obejrzyjWykład Aleksandry Litorowicz
Badaczka dzieli się przykładami „dobrych konfliktów” oraz aktów społecznej niezgody, których efektem były rewolucje w miastach. Pokazuje, jak sztuka i aktywizm mogą łączyć siły w postartystycznej rzeczywistości i działać na rzecz interesów mieszkańców.
Za darmo
obejrzyjGościnie i gość: Agata Gabiś, Patrycja Jastrzębska, Krzysztof Mordyński
Prowadząca: Aleksandra Stępień-Dąbrowska
Rozmowa o konstruowaniu historii polskich miast, które po II wojnie światowej musiały wymyślać się na nowo. Jakie znamy strategie opowiadania o dziedzictwie oraz problemy – także te przyziemne – z jakimi muszą się mierzyć osoby zajmujące się pamięcią miasta?
Za darmo
obejrzyjWykład Doroty Jędruch
Komentarz do filmu „Herman Hertzberger. Na własnej skórze” pomoże zrozumieć, jakie było podłoże do rozprzestrzeniania się strukturalizmu w Europie. Badaczka opowiada o młodym pokoleniu późnych modernistów oraz rozwoju europejskiego postmodernizmu lat 70.
Za darmo
obejrzyjGościnie i gość: Małgorzata Borys, Barbara Nawrocka, Tadeusz Sawa-Borysławski
Prowadzący: Michał Duda
Powrót do przeszłości, analiza teraźniejszości oraz próba zaprojektowania przyszłości dla zawodu architektki, architekta. Dyskutujemy o trudnościach w uprawianiu architektury, o których czytamy dziś nie tylko na łamach branżowych pism.
Za darmo
obejrzyj
ul. Kościuszki 35A / I piętro
50-011 Wrocław
NIP 898-220-19-50
REGON 022020215
KRS 0000441701
Anka Bieliz
współpraca
abieliz@wrocff.com.pl
Kuba Żary
media
zary@wrocff.com.pl