Niedziela – 03.10, 18:00, Kino Nowe Horyzonty

Amatrice w środkowych Włoszech, Czarnobyl w Ukrainie i syryjskie Aleppo – trzy miasta, w których mieszkańcy czuli się bezpiecznie, dopóki trzęsienie ziemi, katastrofa nuklearna i wojna nie zniszczyły znanej im codzienności.

Film koncentruje się na tych, którzy przeżyli te wydarzenia, a teraz, gdy już opadł pył, próbują odbudować swoje życie na zgliszczach.

Francuska przewodniczka po Aleppo dziś oprowadza turystów po ruinach dawnej perły syryjskiej architektury, z wielkimi emocjami wspominając okres świetności miasta. Siergiej pracował w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, po wybuchu zapadł na chorobę popromienną. Został jednak w swoim miejscu dawnej pracy, by opowiadać odwiedzającym go turystom, o czasie i codziennym życiu sprzed katastrofy. Włoski ksiądz mimo chwil rozpaczy nad losem zabytkowego miasta, niesie swymi opowieściami nadzieję pozostałym w nim mieszkańcom, którzy stracili nie tylko domy, ale i rodziny.

Film przywołuje wspomnienie o pojawiających się kiedyś na pierwszych stronach światowych gazet miejscach, które uległy zniszczeniu na skutek naturalnych lub wywołanych przez człowieka katastrof. Pokazuje również, co dzieje się z nimi dalej, gdy nie są już w centrum medialnej uwagi. Czas biegnie, a pamięć zaciera wspomnienie o przeszłości.

W trakcie dyskusji po pokazie zastanowimy się, czy świadomie uprawiana turystyka oparta na pielęgnowaniu przeszłości nie tylko przeciwdziałać zapominaniu, ale dodatkowo stać się narzędziem oswajania traumatycznych przeżyć.

Po filmie odbędzie się dyskusja „Cała nadzieja w podróżach”