Friday – 01.10, 18:00, Kino Nowe Horyzonty

Pośród chińskich gór, na północ od Pekinu, natrafić można miasteczko-niespodziankę – drobiazgową replikę miasta Jackson Hole, którego oryginał odnaleźć można w stanie Wyoming w USA.

Nowa osada jest jednym z licznych przykładów popularnej w Państwie Środka “duplitektury”, trendu polegającego na kopiowaniu kompleksowych rozwiązań urbanistycznych, stylistycznych, a nawet społecznych z krajów Zachodu.

Azjatyckie Jackson Hole roztacza przed kilkoma tysiącami mieszkańców obietnicę spełnienia chińskiej wersji amerykańskiego snu. Bohaterki i bohaterowie obrazu Smitha wybierając je jako miejsce do życia, mają bardzo różne motywacje – łączy ich jednak na pewno tęsknota do wspólnoty, której nie jest w stanie zapewnić anonimowa metropolia, w także chęć oddechu od głośnego i zanieczyszczonego Pekinu.

Czy „Americaville”, bazując amerykańskich wzorcach, będzie odpowiedzią na te potrzeby, receptą na zmęczenie wielkim miastem? Spotkanie po filmie pozwoli na poznanie genezy motywacji Chinek i Chińczyków, by zmienić dotychczasowy styl życia, a także na szerszego kontekstu powstawania podobnych miast na obrzeżach metropolii.

Po filmie odbędzie się dyskusja  „Ucieczka z wielkiego miasta”