6 października, niedziela | 14:00

Kościół św. Stanisława Kostki

Oprowadzanie: Roman Rutkowski

Ostatni spacer festiwalu to odwiedziny w najmłodszym kościele we Wrocławiu. Autorem projektu, którego realizacja trwała aż 22 lata, jest jeden najciekawszych twórców polskiej architektury powojennej, Stefan Müller, który odpowiada również za budowle sakralne w Suwałkach, Smarchowicach czy Domaszowicach. Kościół oryginalną formą wyróżnia się na tle innych realizacji tego typu w Polsce. 

Dwupoziomowa świątynia powstawała etapowo – część, w której do dziś odbywają się nabożeństwa oddano do użytku już w 1987 roku. Przez lata budowy obiekt ulegał przekształceniom. Pierwotny projekt z oszkloną elewacją, nie został zaakceptowany przez zleceniodawcę, czyli miasto Wrocław, finalnie budynek przyjął zupełnie odmienną formę. Kościół osadzony wśród zróżnicowanej zabudowy osiedla Huby – bloków z wielkiej płyty i powojennych kamienic stanowi niespodziankę, dla wchodzących w podwórko z ulicy Hubskiej odwiedzających.

Roman Rutkowski – w 1996 roku ukończył Wydział Architektury PWr, gdzie od tamtej pory wykłada. W 2005 roku  obronił tytuł doktora. Publicysta i krytyk architektury współpracujący z wieloma polskimi magazynami, korespondent „A10 – New European Architecture”. Jako ekspert współpracuje z organizatorami konkursów Mies van der Rohe Award i European Public Space Award. Prowadzi autorską pracownię architektury Roman Rutkowski Architekci, w ramach której zajmuje się projektami o bardzo różnej skali – od wystaw, przez projekty domów jednorodzinnych, po duże projekty z pogranicza architektury i urbanistyki. Jest laureatem wielu konkursów architektonicznych, między innymi na projekt przebudowy pl. Nowy Targ we Wrocławiu (2010, w trakcie realizacji). Według projektu Rutkowskiego powstały także między innymi okrągły dom w Mikołowie (2004), czy dom własny na wrocławskich Krzykach (2004-2009). Znalazł się na liście 40 najlepszych projektantów i architektów poniżej czterdziestego roku życia w Europie 2012 roku (Europe 40 under 40).