WYBIERZ MIASTO:

DEBATA

 

#1
Wpływ centrów handlowych na rozwój miasta


debata: 28.05.2015 | 19:30, Kino Muza | 
po filmie „Globalna wioska zakupów”

 Według badań Colliers International, obecne nasycenie tzw. „nowoczesną” powierzchnią handlową w Poznaniu wynosi 751 mkw. na 1 tys. mieszkańców i jest drugim najwyższym, po Wrocławiu, wśród ośmiu największych aglomeracji. Według jednych centra handlowe i wielkie markety konsekwentnie deregulują i drenują rynek małych przedsiębiorstw oraz zastępują przestrzeń publiczną dezintegrując społeczności lokalne. Z drugiej strony, wskazuje się ich pozytywny wpływ na rozwój miejskiej infrastruktury. Które procesy mają większe znaczenie? Jak rysuje się przyszłość nowego dworca PKP w połączeniu z centrum handlowym? W jakim miejscu są debata oraz działania dotyczące ulicy Św. Marcin – dawnej arterii handlowej miasta.

 

moderacja:

człowiek_biały JAKUB GŁAZ – krytyk architektury, publicysta, z wykształcenia architekt. Pomysłodawca i współtwórca poznańskiej inicjatywy „Otwarte”; członek Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.


paneliści
:

człowiek_biały dr JADWIGA ZIMPEL – adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa UAM. Zajmuje się problematyką z zakresu kulturowych studiów miejskich, sound studies i heritage studies. Autorka książki „Rewitalizacja miast. Projekt kulturowy” oraz artykułów i recenzji w monografiach zbiorowych i czasopismach specjalistycznych. Koordynatorka projektów badawczych realizowanych w ramach programu Strefa Święty Marcin. 

człowiek_biały dr SŁAWOMIR PALICKI – wykładowca w Wyższej Szkole Logistyki, Pełnomocnik Rektora ds. Jakości Kształcenia. Pracuje również na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Specjalizuje się w problematyce rynku nieruchomości oraz rewitalizacji miast. Jest członkiem zarządu Towarzystwa Naukowego Nieruchomości oraz członkiem-założycielem (i członkiem zarządu) Poznańskiego Oddziału Stowarzyszenia Forum Rewitalizacji. Jest autorem nagrodzonej przez Prezydenta Miasta Poznania dysertacji doktorskiej pt. „Metody prospektywnej oceny następstw rewitalizacji obszarów miejskich”.

człowiek_biały dr MAREK NOWAK – adiunkt w Instytucie Socjologii UAM. Specjalizuje się w socjologii gospodarki, socjologii społecznego aktywizmu, socjologii sfery publicznej oraz zagadnieniach rewitalizacji miasta. Współredaktor prac zbiorowych, w tym „Declining City. Developing City”, „O rewolucji. Obrazy radykalnej zmiany społecznej”. Członek Zarządu Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, poznańskiego Stowarzyszenia Prawa do Miasta, współpracuje ze Stowarzyszeniem Forum Rewitalizacji.


#2
Wpływ reklamy zewnętrznej na estetykę przestrzeni miejskiej


debata: 29.05.2015 | 19:30, Kino Muza | 
po filmie „This Space available”

Zarządzanie informacją wizualną leży zarówno po stronie władz, ale i samych przedsiębiorców. Wspólne poszukiwanie dobrych rozwiązań to ciągły proces podlegający dynamice technologii, architektury i trendów w projektowaniu. Kto powinien decydować o kształcie i wyglądzie szyldów, tablic i neonów? Jak zarządzać reklamą zewnętrzną, aby ulice Poznania pozostały estetyczne, a firmy skutecznie mogły się reklamować? 

 

moderacja:

człowiek_biały AGNIESZKA GULCZYŃSKA – dziennikarka poznańskich mediów, dziś Radia Merkury, wczeŚniej telewizji WTK i radia Tok Fm; felietonistka Gazety Wyborczej. Zainteresowana wszystkim, co może zmieniać Poznań na lepsze.


paneliści
:

człowiek_biały ANGELIKA GROMOTKA – design manager, Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej. Pasjonatka dobrego projektowania oraz wysokiej jakości kultury wizualnej w przestrzeni miejskiej.

człowiek_biały MARIA FENRYCH – historyczka sztuki, architektka, autorka projektu fotograficznego „Miasto Reklamacja”.

człowiek_biały RENATA ŻUREK – Dyrektor Oddziału Regionalnego agencji outdoorowej AMS.

człowiek_biały WOJCIECH WAGNER – Absolwent Uniwersytetu Bauhausu w Weimarze, Uniwersytetu Łódzkiego i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Współautor opracowań urbanistycznych oraz publikacji poświęconych szeroko rozumianej kulturze budowlanej w Polsce. Naczelnik Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy. 


#3
Przyszłość terenów nadwarciańskich


debata: 30.05.2015 | 19:30, Kino Muza | 
po filmie „Lost Rivers”

Nieuregulowana sytuacja nad Wartą to jeden z ważniejszych problemów Poznania, jako miasta położonego nad trzecią co do wielkości rzeką w Polsce. Od kilkudziesięciu lat sytuacja nad rzeką nie uległa zbytniej zmianie, a mimo to pojawiają się inicjatywy, które przyciągają mieszkańców nad rzekę. Czy to letnia knajpa, piknik czy zwykły spacer z psem dowodzą, że rzeka zajmuje ważne miejsce w sercach mieszkańców. Co zrobić, by wspierać i rozwijać życie nad Wartą? Jakie są potrzeby jej użytkowników? Czy odkopywanie starego koryta ma dzisiaj sens?

 

moderacja:

człowiek_biały MACIEJ FRĄCKOWIAK – socjolog, zainteresowany formami aktywności i bezczynności społecznej w miastach, a także obrazem, który próbuje traktować jako narzędzie i pretekst do badań oraz zmiany relacji społecznych. Doktorant w Instytucie Socjologii UAM.


paneliści
:

człowiek_biały SZYMON BŁAŻEK – współautor „Strategii rozwoju rzeki Warty” i programu strategicznego „Rzeka w mieście”, koordynator projektów związanych z aktywizacją terenów nadwarciańskich realizowanych przez Urząd Miasta Poznania.

człowiek_biały PRZEMYSŁAW DZIUBŁOWSKI – dziennikarz, przez lata prowadził dział kultury w Życiu Warszawy, współpracował także z Wprost i Rzeczpopolitą, animator kultury, organizator koncertów, wydawca, promotor polskiej muzyki niezależnej, pomysłodawca i współwłaściciel klubokawiarni Cud nad Wisłą. Wiceprezes Fundacji Do Dzieła! W nadchodzącym sezonie rusza z nowym nadwiślańskim projektem: Infobarka Wisła.  

człowiek_biały SZYMON MIZERA – filozof, reżyser filmowy, operator kamery, koordynator festiwalu STUDIO ZDUNY. Jeden z organizatorów działań artystyczno-edukacyjnych: LABORATORIUM ODRA I LABORATORIUM REJS.

człowiek_biały JAN ZUJEWICZ – Radny Osiedla Stare Miasto, aktywny społecznik. Dzięki jego inicjatywie na terenie starego koryta Warty powstaje nowy park. Wieloletni członek Stowarzyszenia Chwaliszewo i współtwórca koalicji Chwaliszewo. Zakochany w terenach nadwarciańskich.