Michał Duda

Muzeum Architektury we Wrocławiu

Historyk sztuki, absolwent studiów kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim, kurator i krytyk architektury, pracuje w Muzeum Architektury we Wrocławiu, autor lub współautor wielu wystaw poświęconych architekturze współczesnej i najnowszej, między innymi cyklu Archi-box, „Heinrich Lauterbach. Architekt wrocławskiego modernizmu``, „Wro2040. Miasto przyszłości”, „Całe morze budowania – Wrocławska architektura 1945-1989”,„Dagarama. Powrót do przyszłości”, czy „Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak``. Towarzysząca tej wystawie monograficzna publikacja „Patchwork. The Architecture of Jadwiga Grabowska-Hawrylak`` otrzymała w 2017 roku prestiżową DAM Architectural Book Award. Publikował między innymi w magazynach „Architektura i Biznes”, „Art&Business``, „Zawód: Architekt”, czy kwartalniku „Autoportret”.

Jakub Głaz

Krytyk architektury

Krytyk architektury, publicysta, animator działań przestrzennych, rocznik 1977. Z wykształcenia architekt. Zajmuje się popularyzacją i krytyką architektury w prasie popularnej i specjalistycznej, radiu oraz telewizji, a także działaniami na rzecz naprawy miast, prowadzeniem wykładów popularyzatorskich i moderowaniem specjalistycznych dyskusji.Współtwórca poznańskiej inicjatywy “Centrum Otwarte” zajmującej się edukacją i animacją działań w zakresie architektury i urbanistyki oraz Festiwalu Architektury Modernistycznej „Nowy Plan”. Współautor książki dla dzieci i dorosłych „Wspólne nie znaczy niczyje” oraz telewizyjnego cyklu „Księga Przestrzeni”. Dwukrotny laureat nagrody dziennikarskiej Izby Architektów RP.

Grażyna Hryniewiecka-Lamber

Grażyna Hryniewiecka-Lamber

Architektka

Architektka i historyczka architektury, adiunkt w Instytucie Urbanistyki i Architektury Politechniki Wrocławskiej. Członkini Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów, Stowarzyszenia Architektów Polskich i DoCoMoMo International. Interesuje się epoką modernizmu, szczególnie powojennego, w architekturze. Projektowała obiekty usługowe, mieszkalne, użyteczności publicznej i kultury.

Konrad Imiela

Teatr Muzyczny Capitol

Polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, także kompozytor, autor tekstów piosenek i reżyser teatralny. Od 2006 roku dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu. W latach 2006-2014 dyrektor artystyczny Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

Kaja Klimek

Edukatorka

Edukatorka, tłumaczka i krytyczka filmowa i popkulturowa. Nieustannie dyskutuje o filmach - z widzami, gdy tylko nadarzy się okazja, z twórcami na festiwalach, z innymi krytykami w mediach, ze studentami na Uniwersytetach Warszawskim i Gdańskim, i co najważniejsze: z dzieciakami i młodzieżą w ramach programów edukacji filmowej Stowarzyszenia Nowe Horyzonty i Filmoteki Szkolnej.
fot. Sylwia Olszewska

Zbigniew Maćków

Zbigniew Maćków

Architekt

W 1996 r. ukończył wydział architektury Politechniki Wrocławskiej. Studiował także w Kingston University w Londynie (1993-94). Był prezesem Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów. Od 1995 r. prowadzi autorskie biuro Maćków Pracownia Projektowa, obecnie jedno z największych we Wrocławiu. Zajmuje się projektowaniem zarówno budynków mieszkalnych, komercyjnych i przemysłowych, jak i użyteczności publicznej. Projekty autorstwa MPP były wielokrotnie nagradzane w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach (m.in. Leonardo na III Międzynarodowym Biennale Architektury w Mińsku, nagrody SARP) i prezentowane na wystawach (Muzeum Architektury we Wrocławiu, Royal Institute of British Architects w Londynie, Muzeum Manggha w Krakowie, Architecture Week w Pradze i Ostrawie itd.).

Tomasz Mikołajczak

Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta

Historyk sztuki, adiunkt na Wydziale Malarstwa i Rzeźby oraz Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Zajmuje się historią architektury wnętrz i wzornictwa, a także zagadnieniami dziedzictwa kulturowego obszaru Dolnego Śląska.

Roman Rutkowski

Roman Rutkowski

Architekt

W 1996 roku ukończył Wydział Architektury PWr, gdzie od tamtej pory wykłada. W 2005 roku obronił tytuł doktora. Publicysta i krytyk architektury współpracujący z wieloma polskimi magazynami, korespondent „A10 – New European Architecture”. Jako ekspert współpracuje z organizatorami konkursów Mies van der Rohe Award i European Public Space Award.
Prowadzi autorską pracownię architektury Roman Rutkowski Architekci, w ramach której zajmuje się projektami o bardzo różnej skali – od wystaw, przez projekty domów jednorodzinnych, po duże projekty z pogranicza architektury i urbanistyki.
Jest laureatem wielu konkursów architektonicznych, między innymi na projekt przebudowy pl. Nowy Targ we Wrocławiu (2010, w trakcie realizacji). Według projektu Rutkowskiego powstały także między innymi okrągły dom w Mikołowie (2004), czy dom własny na wrocławskich Krzykach (2004-2009).
Znalazł się na liście 40 najlepszych projektantów i architektów poniżej czterdziestego roku życia w Europie 2012 roku (Europe 40 under 40).

Mikołaj Smoleński

Architekt

Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej (1996-2002) oraz w Finlandii na Uniwersytecie w Oulu w ramach programu Modern Nordic Architecture (2000-01) i podyplomowo na Uniwersytecie Sztuki i Designu (Obecnie Aalto School) w Helsinkach (2002-03). Współprowadzi zespół CH+architekci oraz w ramach platformy SOFFT, we współpracy z innymi twórcami i podmiotami, zajmuje się działaniami w niewielkiej skali dedykowanymi przestrzeniom publicznym i lokalnym społecznościom. Bierze udział w licznych działaniach edukacyjno-warsztatowych. Jest współautorem realizacji m.in. Centrum Kultury Agora we Wrocławiu (2009) oraz Regionalnego Centrum Sportu ze stadionem piłkarskim w Kołobrzegu (2011), zespołu szkolno-przedszkolnego na Stabłowicach we Wrocławiu (2017), dwóch realizowanych Centrów Aktywności Lokalnych na Przedmieściu Oławskim (planowane oddanie 2019) i dwóch zespołów mieszkaniowych na Nowych Żernikach we Wrocławiu (planowane oddania 2019 i 2020) oraz realizacji plenerowych m.in. Polegiwacz (Archibox 2013, MA) i MoKapp. (ESK 2016) Autor i współautor ok. dwudziestu nagrodzonych i wyróżnionych projektów konkursowych. Brał czynny udział w zespole opracowującym projekt Modelowe Osiedle Nowe Żerniki (2010-19). Od 2019 członek Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej we Wrocławiu. Entuzjasta późnomodernistycznych osiedli mieszkaniowych.

Grzegorz Piątek

Krytyk architektury

Krytyk i badacz architektury, kurator, z wykształcenia architekt. Autor biografii „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” (2016), za która otrzymał Nagrodą Literacką m.st. Warszawy, oraz książki „Najlepsze miasto świata. Odbudowa i przebudowa Warszawy 1944-1949” (2020). Współautor innych publikacji poświęconych miastu i architekturze, m.in. „Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku” (z Jarosławem Trybusiem i Marcinem Kwietowiczem, 2013). W latach 2005-2011 członek redakcji miesięcznika „Architektura-murator”, od 2015 jest gościnnym felietonistą „Gazety Stołecznej”, a od 2018 roku prowadzi rubryką architektoniczną na stronie vogue.pl. W latach 2011-2019 działał w Fundacji Centrum Architektury, gdzie opracował m.in. polskie wydania pism Le Corbusiera, Rema Koolhaasa i Jane Jacobs. W 2008 roku współtworzył wystawę Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings nagrodzoną Złotym Lwem na XI Biennale Architektury w Wenecji, następnie m.in.: Open:Poland. Architecture and Identity w Royal Institute of British Architects w Londynie, Modernización podczas festiwalu PhotoEspaña oraz Dane warszawskie w Muzeum Warszawy.

Agnieszka Przewirska

Mieszkanka WuWy

Mama, żona, wrocławianka. Z wykształcenia animatorka kultury. Zawodowo- od 20-tu lat w branży związanej z projektowanie i wyposażaniem wnętrz. Lokalna patriotka i samozwańczy przewodnik po mieście dla wszystkich przyjezdnych przyjaciół. Od ćwierć wieku mieszkanka WuWy.

Bogusław Wowrzeczka

Bogusław Wowrzeczka